EDUKACJA I ZABAWA Z DZIEĆMI W DOMU - SÓWKI 08.04.2021 (CZWARTEK)

Dzień dobry Pracowitym Sówkom i ich Cierpliwym Rodzicom!

Dzisiaj poznamy kolejne ptaki oraz ich zwyczaje. Na początek przygotujcie zieloną książkę i otwórzcie ją na stronach 58-59.

1. Poznawanie ptaków wracających do Polski na wiosnę.
• Przyjrzyj się dokładnie zdjęciom ptaków. Czy potrafisz któregoś nazwać? Na pewno rozpoznasz bociana. W naszym mieście często można spotkać szpaki, to te, których pióra są ozdobione kropeczkami.

• Proszę, żeby rodzic odczytał nazwy ptaków, wskazując je na zdjęciach. Teraz pobawcie się w zagadki. Zaczyna rodzic, np.: "Widzę ptaka, który ma czubek na głowie...", a dziecko odpowiada: "Ten ptak to CZAJKA". Teraz zmiana, Ty zadaj zagadkę rodzicowi: "Widzę ptaka, który..."

• Przeczytajcie wspólnie tekst na stronie 59, z którego dowiecie się, dlaczego ptaki wracają na wiosnę do Polski.

2. Skąd ptaki wiedzą, dokąd mają lecieć? - oglądanie filmu edukacyjnego:
Może zastanawialiście się, skąd ptaki wiedzą, dokąd mają lecieć? Skąd bociany wiedzą, że w Polsce mają swoje gniazda? I właściwie jak tu trafiają z dalekich krajów, mimo że nie potrafią czytać map ani nie mają GPSa? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie w filmie:

Źródło: Fundacja Uniwersytet Dzieci

3. Skąd wracają ptaki i jak długą drogę przebyły? - praca z mapą.
Teraz będziemy potrzebowali mapę świata, kolorowe nitki i nożyczki. Może macie w domu atlas, może być stary. Jeśli nie, to można skorzystać z mapy zamieszczonej w dodanych do zajęć zdjęciach lub pod linkiem:

• Posłuchaj informacji o ptasich podróżach czytanej przez rodzica. Następnie zaznacz nitką na mapie odległość od Polski do miejsca, w którym ptaki spędziły zimę. Odetnij nitkę. Potem to samo zrób po wysłuchaniu kolejnych informacji, zmieniając kolor nitki. Na koniec ułóż nitki od najkrótszej do najdłuższej. Teraz już wiesz, który ptak leci najdalej.

• Informacje do przeczytania przez rodziców:
Jaskółki zimują w Afryce i w tropikalnej części Azji. Żurawie spędzają zimę w Azji, w Afryce i na Półwyspie Iberyjskim. Skowronek zimuje w basenie Morza Śródziemnego i w Europie Zachodniej. Jerzyk zaś zimą przebywa w Afryce.

4. Ptaki i ich gniazda.
Po powrocie z podróży ptaki natychmiast zabierają się do pracy: budują gniazda, w których złożą jaja i wychowają swoje pisklęta. Gniazda mogą mieć różny wygląd, mogą też znajdować się w różnych miejscach. Zobaczcie krótki film, by poznać kila rodzajów gniazd (proszę rodziców o odczytanie napisów na filmie).

Źródło: Barbara Urbańska - kanał Youtube.

5. Praca z książką "Olek i Ada" karty pracy cz. 4:

• str. 54: rysuj po śladach, by dowiedzieć się, czyje to gniazdo.
• str. 55: Odszyfruj nazwy ptaków. Naklej pod szyfrem odpowiednie litery odszukane wśród naklejek. Połącz nazwy z odpowiednimi zdjęciami ptaków.

6. Spacer połączony z obserwowaniem ptaków.

Drodzy Rodzice!
Zachęcam do spacerów do parku czy lasu, podczas których można zachęcić dzieci do podglądania ptaków. Teraz, kiedy jeszcze nie ma liści, można nawet pooglądać gniazda - sama to robę z radością :) Może macie w domu lornetkę, która zmotywuje dziecko do wyprawy na poszukiwania ptaków. Można też zachęcić dziecko do fotografowania ptaków telefonem lub aparatem. Potem można te zdjęcia obejrzeć w domu, by nazwać sfotografowane ptaki. Wszystkie te czynności to nie tylko sposób na zabicie nudy podczas spaceru. Uczymy dzieci w ten sposób uważności, spokoju (przecież podbieganie czy głośne rozmowy spłoszą ptaki), ćwiczymy wzrok, słuch, budzimy zainteresowanie światem, uczymy szacunku do przyrody. Myślę więc, że warto!

Chętnie zobaczę Wasze zdjęcia z obserwacji - choć jest to zadanie dla chętnych, takie nadobowiązkowe ;)

p. Agnieszka
Komunikat 2021-04-08, 08:41 | autor: Aldona Kurkowska