PORADY PRZEDSZKOLNEGO PSYCHOLOGA 07.04.2021 (ŚRODA)

Kreatywnie w domu – co robić wspólnie, jak spędzać czas, bawić się i relaksować?

Rodzicu! Przed Tobą niełatwe zadanie zorganizowania czasu dla dzieci, które teraz praktycznie nie wychodzą z domu. Poniżej kilka pomysłów na zabawy, które rozwijają różne kompetencje osobiste dziecka, pozwalają aktywnie spędzać czas RAZEM!

Mapa marzeń czyli kolaż utkany z najskrytszych pragnień.
Każdy z nas ma swoje marzenia. Niektóre z nich są tymi najskrytszymi, o innych mówimy głośno. Mają je również nasze dzieci. Mapa marzeń to wspaniałe kreatywne zadanie dla całej rodziny - pozwala się lepiej poznać, zbliża, tworzy przestrzeń do rozmowy o tym, co naprawdę ważne. A co najważniejsze - można bawić się nawet z młodszymi dziećmi przedszkolnymi, rozmawiając z nimi o ich marzeniach. Przy okazji podczas kreatywnej zabawy ćwiczy się posługiwanie nożyczkami, klejem. Oczywiście można też wydzierać palcami .

Potrzebujesz: czyste kartki papieru, stare gazety i czasopisma, klej, nożyczki, markery lub flamastry.
Pomyśl o swoich marzeniach – gdzie chciałbyś pojechać, co chciałbyś zobaczyć, doświadczyć, przeżyć… Przejrzyj kolorowe gazety i wytnij z nich te zdjęcia i obrazki, które nawiązują do Twoich pragnień. To mogą być rzeczy materialne, ale naprawdę nie chodzi w tym tylko o to. Stwórz z nich kolaż, dorysuj i dopisz kolorowymi markerami wszystko to, co jeszcze przychodzi Ci do głowy, a potem podziel się z pozostałymi osobami w rodzinie. Czy macie wspólne marzenia? Co się powtarza na mapach każdego z Was? To ćwiczenie to doskonała okazja do rozmowy, to pierwszy krok do planowania czegoś naprawdę miłego. To też okazja do rozmowy z dziećmi na temat marzeń, ze zwróceniem uwagi na to, że w życiu można mieć marzenia materialne ( rzeczy – wymarzone zabawki), ale też niematerialne ( piknik w parku z upieczonym wcześniej ciastem, wycieczka nad jezioro, puszczanie latawca z rodzicami) .

Kalambury czyli trochę śmiechu wieczorową porą
Kalambury znają chyba wszyscy. To jedna z najbardziej popularnych zabaw towarzyskich. Rodzicu, zachęcając dzieci do zabawy w kalambury proponujesz grę, która rozwija umiejętność komunikacji niewerbalnej, świadomość własnego ciała, ale też pomysłowość i odwagę. To też sposobność do obserwowania młodszych dzieci i tego, czy potrafią wcielać się w role, udawać kogoś / coś / czynność. To naprawdę istotna umiejętność społeczna. Na początku dzieciom trzeba wyjaśnić, na czym polega zabawa. Potem pójdzie już łatwo. Dzieci nie potrafią czytać, zatem bawcie się tak, że hasło dla dziecka podajecie mu po prostu szepcząc na ucho . Odgaduje inny członek rodziny . Nie chodzi o punkty i rywalizację . Chodzi o śmiech i naprawdę dobrą zabawę.

Potrzebujesz: Kartki papieru, nożyczki długopis i trochę pomysłów na hasła z takich kategorii jak: czynności, znane osoby, powiedzenia, tytuły. Podczas tej zabawy uśmiech gwarantowany, a teraz to najlepszy i najzdrowszy sposób na rozładowanie napięcia. Oczywiście można wymyślać hasła na bieżąco, wtedy nie trzeba ich wcześniej zapisywać na kartkach.

Przykładowe pomysły

Pokaż jak dmuchasz balonik
Pokaż jak odwijasz cukierek z papierka
Pokaż jak udajesz bociana