Akademia Zdrowego Uśmiechu

AKADEMIA ZDROWEGO UŚMIECHU

Akademia Zdrowego Uśmiechu to autorski projekt edukacyjny, realizowany przez Dentolandię – Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji. Wraz z pluszowym asystentem Dinusiem, uczymy Dzieci ze śląskich przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych, właściwej higieny jamy ustnej oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Podczas warsztatów sprawdzamy stan ząbków każdego Malucha oraz, jeśli Rodzice wyrażą na to zgodę, przeprowadzamy fluoryzację.

PRÓCHNICA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Akademia Zdrowego Uśmiechu to nie tylko program edukacyjny, ale i okazja do zebrania informacji na temat stanu ząbków Dzieci z naszego regionu. Wnioski, które sformułowaliśmy na podstawie kilkuletnich badań są niestety niepokojące.

1. Problem próchnicy nie maleje – już 60% Dzieci z województwa śląskiego ma próchnicę.
2. Próchnica z zębów mlecznych błyskawicznie przenosi się na zęby stałe (u Przedszkolaków średnio są nią objęte 2 zęby).
3. Dzieci mieszkające na przedmieściach, gdzie dostęp do restauracji typu fast food jest ograniczony, mają dużo zdrowsze ząbki od swoich rówieśników z centrum miasta.
4. W przypadku Dziecka z próchnicą, średnio jest nią objętych aż 5 zębów!
5. Już u co 10 Przedszkolaka próchnica jest na tyle zaawansowana, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji (usunięcia).
6. Im bardziej świadomi Rodzice, tym lepszy stan zębów Dzieci.

WARSZTATY EDUKACYJNE

W przedszkolach i szkołach podstawowych (1 klasy) na terenie Śląska z powodzeniem realizujemy program Akademii Zdrowego Uśmiechu. W jego ramach:
1. w przystępny sposób, korzystając z materiałów multimedialnych oraz rekwizytów, uczymy Dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej (w tym techniki szczotkowania)
2. oraz zdrowych nawyków żywieniowych; inscenizujemy wizytę w gabinecie stomatologicznym, oswajając Malucha z narzędziami, które tam spotka;
3. zapoznajemy Dzieci z procedurami leczenia i podstawowymi zabiegami profilaktycznymi, realizowanymi w gabinecie stomatologicznym – pokazujemy jak wygląda ozonowanie, fluoryzacja, lakowanie i udowadniamy, że nie ma się czego bać!
4. sprawdzamy stan uzębienia każdego Dziecka, wypełniając dla Rodziców kartkę z zaznaczeniem ząbków zakwalifikowanych do leczenia;
5. przeprowadzamy Quiz, utrwalający świeżo zdobytą wiedzę i wręczamy upominki (kalendarze szczotkowań i naklejki dla Dzielnych Pacjentów);
6. w przypadku wyboru opcji Akademii Zdrowego Uśmiechu z fluoryzacją – przeprowadzamy fluoryzację ząbków Dzieci. Dodatkowo przedszkole może zamówić prezenty dla Maluchów: zestawy past, szczoteczek, kubeczków, kalendarze, naklejki i dyplomy.

KORZYŚCI DLA PRZEDSZKOLA:
1. Rozszerzenie zakresu edukacji przedszkolnej o tematykę prozdrowotną.
2. Zadowolenie Rodziców dzieci z udziału przedszkola w akcji prozdrowotnej.
3. Rozwiązanie problemów logopedycznych związanych z nieprawidłowościami w uzębieniu.

CELE WARSZTATÓW:
1.Zdrowe, piękne uśmiechy Dzieci!
2. Nauka prawidłowej higieny jamy ustnej, zdrowych nawyków żywieniowych wśród Dzieci.
3. Przygotowanie do Najmłodszych Pacjentów do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym.
4. Szerzenie wśród Rodziców świadomości jak ważne jest zdrowie mleczaków dla prawidłowego rozwoju uzębienia stałego. Przekazywanie wiarygodnych informacji o obecnym stanie uzębienia Pociech.
5. Włączenie do edukacji przedszkolnej elementów edukacji prozdrowotnej.
6. Rozwiązanie problemów logopedycznych, związanych z nieprawidłowościami w uzębieniu.
7. Bieżące badania stanu uśmiechu przedszkolaków i pierwszoklasistów z województwa śląskiego.